ZAUJÍMAVOSTI: Vedci sú o krok bližšie ku splneniu sna o fotovoltaických oknách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
OZE
Ilustračné foto asb.sk

Výskumníci z Minnesotskej univerzity sa opäť trochu viac priblížili ku splneniu sna o oknách, ktoré dokážu efektívne zachytávať solárnu energiu. Vďačia za to novo objavenej technológii, ktorá umožňuje zakomponovanie silikónových nanočastíc do výkonných luminiscenčných solárnych koncentrátorov (LSC). Tieto LSC sú kľúčovým prvkom okien, ktoré sú schopné efektívne zhromažďovať solárnu energiu. Keď slnečné lúče prenikajú povrchom okien, aktívne frekvencie svetla sú uväznené vo vnútri a koncentrované do ich okrajov. Takto môžu byť malé solárne bunky umiestnené na miestach, kde sa zachytí slnečná energia.

Priateľské technológie

Okná zhromažďujúce energiu zo slnka sa nazývajú fotovoltaické okná. Možno ich považovať za ďalšie technológie budúcnosti s potenciálom využitia v oblasti obnoviteľných energií. Ich výhodou je aj to, že ich možno umiestniť na povrchy akýchkoľvek budov bez negatívneho dopadu na vzhľad týchto objektov. Tento faktor je kľúčový najmä v prípadoch metropolitných oblastí. Fotovoltaické okná so zabudovanou LSC technológiou si zároveň nevyžadujú umiestnenie žiadnej objemnej štruktúry na svoje povrchy. Bunky zachytávajúce energiu sú ukryté v okenných rámoch a krásne tak splývajú s okolím.

Desaťročia starý koncept

Samotná myšlienka solárnych koncentrátorov umiestnených na budovách existuje už desiatky rokov. Aktuálna štúdia však teraz prichádza s jedným z kľúčových rozdielov, ktorý predstavujú vyššie spomínané silikónové nanočastice.

Doteraz boli dosiahnuté najlepšie výsledky za použitia relatívne komplexných nanoštruktúr, ktoré však boli zložené z potenciálne toxických prvkov ako je kadmium, olovo, prípadne indium, ktoré je masívne využívané aj pri iných technológiách. V prípade silikónu je pokrokom fakt, že s ohľadom na životné prostredie je prebytočný a čo je veľmi dôležité, nie je toxický.

Ďalšou jeho výhodou je aj to, že silikón sa oveľa efektívnejšie správa aj pri absorbovaní svetla na rôznych vlnových dĺžkach. Používanie silikónových nanočastíc tak otvára výskumným tímom nové možnosti pri ich snažení sa o splnenie sna o fotovoltaických oknách zabudovaných v metropolách po celom svete. Uvedený výskum bol publikovaný aj vo vedeckom časopise Nature Photonics.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia