ZAUJÍMAVOSTI: Nórski študenti žalujú vládu. Vraj nie je dosť "zelená".

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ropa
Ilustračné foto pixabay.com

Mladí Nóri spochybnili rozhodnutie tamojších vládnych orgánov ohľadom ťažby ropy v krajine.

Nie je ničím novým, že nórska environmentálna politika patrí medzi najlepšie svojho druhu na celom svete. Mladí študenti v tejto severskej krajine však tomuto názoru oponujú a tvrdia, že ešte stále existuje množstvo vecí, ktoré je potrebné zlepšovať.

Krajina protikladov?

Nórsko, ktoré sa okrem nádhernej prírody, pýši aj medzinárodne uznávaným a detailne prepracovaným modelom environmentálnej politiky, však z určitého pohľadu možno označiť za krajinu protikladov. Prečo je to tak? Na jednej strane totiž zložilo sľub, že do roku 2030 sa stane z klimatického hľadiska neutrálnym štátom, pričom mu majú pomôcť zdroje vodnej energie a vysoko ambiciózne plány s ohľadom na elektrické automobily. Na druhej strane je však táto krajina jedným z najväčších vývozcov ropy a zemného plynu na svete. Ako informoval portál theguardian.com, tento paradox v súčasnosti nedá spávať mladej generácii Nórov, ktorá sa zdá byť ešte viac zanietená v otázkach enviromentálnej politiky, ako tomu bolo kedykoľvek v minulosti.

Postoj k rope

V rámci svojho úsilia o lepšie životné prostredie mladí Nóri napríklad spochybnili rozhodnutie tamojších vládnych orgánov ohľadom ťažby ropy v krajine a pri tejto príležitosti dokonca podali na nórsku na vládu žalobu. Okrem toho organizujú po celej krajine rôzne kampane za udržateľnú budúcnosť. Nórski univerzitní študenti zároveň vyšetrujú tamojšie spoločnosti v súvislosti s rôznymi enviromentálnymi záležitosťami. „Definitívne možno povedať, že v Nórsku v súčasnosti existuje tlak na lepšiu udržateľnosť,“ uviedol Lauren Guido, len 21-ročný študent medzinárodného vývoja a environmentalistiky na Nórskej univerzite prírodných vied.

Právo verzus pretvárka

Skupina mladých s názvom Nature and Youth, ktorá má približne osem tisíc členov vo veku od 13 do 25 rokov, podala spolu s organizáciou Greenpeace a ďalšími aktivistami už vyššie spomínanú žalobu na nórsku vládu. Vládnym predstaviteľom v spore vyčítajú ich rozhodnutie sprístupniť Barentsovo more pre účely ťažby ropy. V uvedenom prípade upriamujú pozornosť najmä na to, že tamojšia vláda týmto svojím rozhodnutím porušila časť nórskej ústavy pojednávajúcej o práve budúcich genenácií na zdravé životné prostredie.

Súkromný sektor pod lupou

Zatiaľ čo stredoškolskí žiaci adresujú svoje požiadavky nórskym politikom, univerzitní študenti idú ešte ďalej. Postupne sa snažia infiltrovať do tamojších korporácií a vyzývať ich k väčšej udržateľnosti v oblasti environmenátlnej politiky. Táto mladá generácia environmentálne zanietených jednotlivcov a skupín má podľa ich vyjadrení veľkú šancu uspieť so svojimi myšlienkami a požiadavkami. Majú veľa ideálov a nie sú až takí naivní, ako sa niekedy domnievajú predstavitelia veľkých organizácií. Dôležité však je aj to, aby efektívne komunikovali svoje hodnoty smerom k staršej generácii.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia