Cieľom investovania do podielových fondov nie je porážať infláciu, vraví odborník. Investori často robia jednu chybu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia na Slovensku nedávno po čase opäť klesla na jednocifernú úroveň tesne pod hranicu desiatich percent.

Aj napriek tomu sa však podľa investičného analytika KBC Asset Management Slovensko Rastislava Kráľa nič nemení na tom, že ukrajuje z reálnej hodnoty úspor klientov.

Slováci sú konzervatívni

O to podľa neho viac, že v prístupe k zhodnocovaniu peňazí patríme k tým konzervatívnejším národom.

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska z mája tohto roka len necelých šesť percent domácností malo ku koncu roka 2021 svoje finančné aktíva zainvestované v podielových fondoch, akciách alebo dlhopisoch.

V tomto ukazovateli sa teda podľa dát dlhodobo radíme aj na chvost európskeho rebríčka. Väčšina Slovákov má svoje finančné aktíva uložené v konzervatívnych nástrojoch ako termínované a sporiace produkty, či dokonca bežné účty.

Túto opatrnosť možno podľa Kráľa pripísať aj nízkej finančnej gramotnosti, ako aj zlej skúsenosti s počiatkami investovania na Slovensku.

Úroky sa postupne zvyšujú

„Mnohí si tak investovanie ešte stále môžu podvedome spájať s kauzami nebankoviek alebo kupónovou privatizáciou,“ domnieva sa Kráľ.

Európska centrálna banka (ECB) v snahe znížiť vysokú infláciu naposledy v júli zvýšila kľúčové úrokové sadzby na najvyššiu úroveň od roku 2008. Jednodňovú sterilizačnú sadzbu zvýšila na 3,75 %.

Zvyšovanie sadzieb ECB sa postupne premieta tak do úrokov na úverových produktoch ako aj postupne vyššieho úročenia termínovaných vkladov.

No v porovnaní s termínovanými vkladmi priniesli investorom lepšie zhodnotenie podľa Kráľa podielové fondy.

Prekonať infláciu je náročné

Avšak prekonať vysokú infláciu z krátkodobého hľadiska je podľa neho náročné a za uplynulé mesiace sa to podarilo len niektorým akciovým a realitným fondom.

„Investori sa často dopúšťajú chyby, keď porovnávajú krátkodobú infláciu s krátkodobou výkonnosťou fondov, pričom porovnanie výkonnosti s infláciou je opodstatnené pri investovaní z dlhodobého hľadiska,“ povedal Kráľ.

Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) ku koncu júla dosiahli najvyššie priemerné zhodnotenie za tri roky zmiešané fondy s rastom o 10,45 %, akciové fondy priemerne zarobili 2,47 %, realitné fondy 2,42 %.

Fondy peňažného trhu priemerne stratili 2,93 %. „Cieľom investovania do podielových fondov nie je porážať infláciu, ale získať dlhodobý výnos pri primeranej miere rizika,“ hovorí odborník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Kráľ
Firmy a inštitúcie KBC Asset Management Slovensko