Čaká nás na čerpacích staniciach ďalšie zlacňovanie? Analytici priblížili vývoj cien benzínov a nafty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie
www.pixabay.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mohli ešte klesnúť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, vďaka ostatnému vývoju svetových cien ropy by mali ceny palív na našich pumpách ďalej zlacňovať.

Cena 95-oktánového benzínu by sa mala ponoriť pod 1 euro a 55 centov a atakovať najnižšie úrovne od začiatku mája. Cena nafty má takisto priestor pre pokles pod 1 euro a 55 centov a dostať sa na najnižšie úrovne od konca júla,“ dodal Pánis.

Vývoj cien ropy

Malý priestor na zlacňovanie vidí aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. Podľa neho to súvisí predovšetkým s vývojom cien ropy, ktoré klesali už siedmy týždeň za sebou. Cena ropy Brent sa obchoduje voči októbrovým maximám nižšie o takmer 24 %.

„Z pohľadu zásob a produkcie sú údaje nastavené negatívne pre cenu. Na základe týchto faktov rozširujeme naše očakávanie pre stagnáciu cien palív na domácich pumpách s istým priestorom pre ďalší pokles. No priestor už nateraz nie je veľký ako v posledných mesiacoch,“ podotkol Boháček.

Ceny benzínu v 48. týždni pokračovali v medzitýždennom nevýraznom poklese, keď sa cena natural 95-oktánového benzínu znížila v priemere o 0,2 % a natural 98-oktánového benzínu o takmer 0,8 %.

V minulom týždni sme tak na čerpacích staniciach tankovali benzín za priemernú cenu 1,565 eura za liter, respektíve 1,774 eura za liter. Pri motorovej nafte nastal veľmi mierny nárast o 0,06 % na priemerných 1,594 eur za liter. „Celkovo však môžeme situáciu na domácich čerpacích staniciach označiť z pohľadu cenového vývoja za stabilnú,“ dodal Boháček.

V Čechách by sme zaplatili porovnateľne

Pre porovnanie, jednu 40-litrovú nádrž 95-oktánového benzínu u nás tankujeme za 62,60 eura. Z krajín Európskej únie by sme takúto nádrž naplnili najdrahšie v Dánsku, a to za 75,60 eura, alebo v Grécku za 74,40 eura.

Naopak, napríklad na Malte alebo v Rumunsku by sme v porovnaní so Slovenskom dokázali ušetriť 9 eur. V Čechách by sme zaplatili porovnateľne, a to 61 eur a ak odhliadneme od obmedzení v krajine, tak v Poľsku by sme v nedeľu nechali približne o 3 eurá menej.

Severoamerická ropa WTI stratila v uplynulom týždni vyše štyri percentá a končila tesne nad 71-dolárovou métou, no počas týždňa sa miestami pohybovala až pod 70-dolárovou hranicou.

Severomorská ropa Brent zatvárala v piatok na úrovni 75,5 amerického dolára, čo predstavuje takmer päťpercentný pokles, pričom jej týždňové minimum bolo pod 74-dolárovou métou.

Nedávna dohoda organizácie OPEC+ o predĺžení a prehĺbení škrtov v ťažbe na prvý kvartál budúceho roka sa trhovým hráčom javila ako nedostatočná na vyrovnanie prezásobeného trhu. Deklarované škrty 2,2 milióna barelov sú podľa analytika Pánisa ďaleko od reality, ktorá sa bude pohybovať v závislosti od metodiky medzi 200-tisícmi až 700-tisíc barelmi denne v porovnaní s aktuálnymi úrovňami.

„Okrem toho sa trhy obávajú, že mnohé členské krajiny na čele s Angolou nemusia byť príliš ochotné dodržiavať dobrovoľné obmedzenia,“ doplnil Pánis.

Ťažba Spojených štátov

Na druhej strane, ťažba Spojených štátov sa pohybuje v blízkosti rekordných maxím a rastie aj produkcia v ďalších nečlenských krajinách združenia.

„A to v čase, keď makrodáta hovoria o spomaľovaní sa globálneho ekonomického rastu. Obchodníkov v ostatných dňoch vystrašila výrazná redukcia dovozov ropy do Číny v novembri,“ dodal Pánis, podľa ktorého možno konštatovať, že kroky kartelu OPEC+ z hľadiska stabilizácie cien na ropnom trhu zlyhali.

Po štvrtkovom stretnutí saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyšlo vyhlásenie, kde obe strany vyzývali ostatných členov združenia, aby sa pridali k škrtom a zdôrazňovali potrebu úzkej koordinácie.

V piatok následne ruský podpredseda vlády Alexander Novak, ktorý bol v minulosti dlhodobým ministrom energetiky, zdôrazňoval, že ak si to situácia bude vyžadovať, kartel urobí ďalšie opatrenia na stabilizovanie ropného trhu, ktorý sa aktuálne dostáva do prebytku.

„Na tieto vyhlásenia reagovali ceny ropy zastavením poklesu a určitým odrazom. Medzi obchodníkmi však zatiaľ prevláda skepsa, či dokáže OPEC+ kontrolovať trh,“ uzavrel Pánis.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mohammed bin SalmanStanislav PánisTomáš BoháčekVladimir Putin
Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKA