K ukrajinským jadrovým plánom sa vyjadria aj Slováci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com

Ukrajina plánuje predĺžiť životnosť dvoch jadrových elektrární, Slováci dostanú príležitosť vyjadriť sa v pripomienkovom konaní.

Slováci sa môžu zapojiť do pripomienkovania plánovaného predĺženia životnosti dvoch ukrajinských jadrových elektrární. Ukrajina vyhovela tlaku okolitých krajín a umožnila verejnosti vyjadriť sa k projektom. Dnes na to upozornila Dana Mareková z neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Ukrajina pred dvoma rokmi oznámila, že sa chystá predĺžiť životnosť najväčšej európskej jadrovej elektrárne Záporožie a Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne. Mimovládne organizácie odvtedy systematicky upozorňovali na možné riziká a hroziace nebezpečenstvo, ktoré môže spôsobiť starnúce jadrové zariadenie. „Prvý list sme nášmu ministerstvu doručili v marci 2015 a odvtedy dostáva Ukrajina z viacerých strán echo, že prevádzka jadrových reaktorov za hranicu ich projektovej životnosti si vyžaduje notifikáciu potenciálne dotknutým krajinám,“ uviedla Mareková.

Ukrajina napokon ustúpila tlaku okolitých krajín a dala projekty posúdiť z hľadiska vplyvu na životné prostredie. K projektom sa plánuje vyjadriť aj nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá na správu upozornila. „Pracujeme na pripomienkach, ktoré budú principálne. Ukrajina totiž nezaslala všetku potrebnú dokumentáciu a nie je ani zrejmé, akým spôsobom bude celý proces cezhraničného posudzovania zohľadnený v samotnom rozhodovaní o pokračovaní prevádzky. Budeme žiadať, aby boli požiadavky medzinárodného práva naplnené reálne a nielen formálne,“ uviedla Mareková.

Verejnosť má na zaslanie svojich pripomienok tri týždne, lehota začala plynúť symbolicky od 26. apríla, keď si pripomíname výročie havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ.

V Európe v súčasnosti funguje viac než 150 jadrových reaktorov. Na Ukrajine sa nachádza celkom 15, no väčšine z nich uplynie životnosť v nasledujúcich troch rokoch. Reaktory postavené v 80. rokoch minulého storočia boli konštruované tak, aby vydržali približne 30 až 40 rokov, no európske štáty ich plánujú využívať i naďalej. Záporožská elektráreň, ktorá je s výkonom 6000 mW najväčšou v Európe, je v prevádzke už 32 rokov, Juhoukrajinská elektráreň bola spustená ešte o dva roky skôr.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia