TÝŽDENNÍK: Zelené eldorádo sa pribrzďuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. freedigitalphotos.net

Zostalo ešte veľa ekologických zelených zdrojov, na ktoré si musíme priplatiť, keď túžime po zelenej elektrine. Aj pri nich však regulačný úrad takmer z roka na rok znižuje výkupnú cenu nimi vyrobenej elektriny. Nebude tomu inak ani od budúceho roka, kedy sa výkupná cena elektriny zníži pri všetkých podporovaných zelených zdrojoch.

Aj keď výstavba obnoviteľných zdrojov energií (OZE) je pre investorov vďaka nastavenej štátnej podpore, ktorú platíme všetci vo faktúrach za elektrinu, stále finančne ligotavá, z roka na rok stráca zo svojho lesku. V súčasnosti sa to už nedá ani zďaleka porovnať napríklad s obdobím z konca minulého desaťročia. Vtedy “vyvolení“ investori dostali za to, že pokryli úrodnú pôdu slnečnými panelmi, tú správnu pečiatku od štátnych orgánov, ktorá im zabezpečila výkupnú cenu vo výške viac ako 400 eur za jednu megawatthodinu vyrobenej zelenej elektriny na obdobie 15 rokov. Len pre úplnosť treba dodať, že vtedy sa cena elektriny na burzách pohybovala zhruba na úrovni 80 eur. Nie nadarmo sa toto obdobie volá aj zeleným eldorádom. Prvým “vyvoleným“ investorom by sme sa mali ako odberatelia elektriny skladať spomínanou sumou, ktorá sa nemôže spätne meniť, za ich “zelenú“ šľachetnosť ešte zhruba päť až šesť rokov.

Aj skúsenosti z Čiech

Postupne sa začal robiť v oblasti podpory OZE na Slovensku ako taký poriadok. Možno vďaka vlastným skúsenostiam, možno vďaka udalostiam v susednej Českej republike, kde niektorým investorom a politikom vďaka eldorádu pri slnečných elektrárňach skončila ružová budúcnosť na polícii a neskôr aj na súdoch. Prešlo sa od podpory veľkých nezmyselných slnečných elektrární stavaných na našich poliach a začali sa podporovať menšie slnečné slúžiace predovšetkým svojmu majiteľovi a až následne možnému privyrobeniu si. Zostalo však ešte veľa ekologických zelených zdrojov, na ktoré si musíme priplatiť, keď túžime po zelenej elektrine. Aj pri nich však regulačný úrad takmer z roka na rok znižuje výkupnú cenu nimi vyrobenej elektriny. Nebude tomu inak ani od budúceho roka, kedy sa výkupná cena elektriny zníži pri všetkých podporovaných zelených zdrojoch. Dosť si “poškodia“ investori, ktorí budú chcieť od budúceho roka postaviť malú vodnú elektráreň. Prídu o zhruba 27 eur za jednu megawatthodinu vyrobenej elektriny. Rozhodne si nepolepšia ani investori, ktorí vyrábajú elektrinu z katalyticky spracovaného odpadu. Tí prídu o približne 15 eur.

Klesnú ceny pre odberateľov?

Vďaka poklesu výkupných cien zelenej elektriny by sa mal vytvoriť do budúcnosti priestor aj pre zníženie cien elektriny pre odberateľov. Pôjde však zrejme o ďalekú budúcnosť. Regulačný úrad, ktorý stanovuje koľko musia za rok zaplatiť odberatelia za zelenú elektrinu svojim distribučným spoločnostiam (tie od výrobcov prednostne odoberajú do siete vyrobenú zelenú elektrinu), neraz situáciu či už úmyselne alebo neúmyselne podcenil. A teraz distribučky počítajú straty zo zelenej elektriny v desiatkach miliónov eur. Bude teda zrejme ešte nejaký ten rok trvať, pokiaľ sa s nimi štát, čiže my všetci, vyrovnáme.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať