TÝŽDENNÍK: Paroplynový strašiak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Strašiak
Ilustračné foto. pixabay.com

Bratislavská teplárenská celú kauzu paroplyn posunula na Európsky súd pre ľudské práva.

Koncom minulého tisícročia podpísali dve štátne spoločnosti zmluvu, o ktorej sa hovorí dodnes. Ide o zmluvu o povinnom odbere tepla medzi Západoslovenskými energetickými závodmi a Paroplynovým cyklom. Zmluva sa podpísala na princípe “take or pay”. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zatiaľ nič netradičné. Jedna štátna spoločnosť pomohla k vzniku novej štátnej spoločnosti. Tak rozhodli politici.

Začiatkom tohto tisícročia viac menej tí istí politici odštartovali obdobie privatizácie. A medzi predávajúcimi podnikmi sa ocitol aj Paroplynový cyklus. Atraktívna zmluva o povinnom odbere tepla sa tak dostala do súkromných rúk. Nedalo sa čakať nič iné, ako to, že nový majiteľ bude vyžadovať, aby sa zmluva plnila do bodky. Veď zmluva prinášala bez väčšej námahy istý biznis. Bratislavská teplárenská, ktorá po rozdelení Západoslovenských energetických závodov na tri akciové spoločnosti zdedila spomínanú zmluvu, však mala a má na zmluvu iný názor. Prestala za neodobraté teplo platiť. Keďže ľudia začali vo veľkom zatepľovať spotreba tepla klesla a bratislavská tepláreň zrazu nevedela, čo s takým objemom tepla. Chcela preto dosiahnuť, aby sa zmluva o povinnom odbere zrušila. Tá sa však do privatizácie paroplynu zrušiť nestihla. Alebo ju niekto nechcel stihnúť zrušiť. No a po privatizácii by bol každý súkromník, ktorý by súhlasil so zrušením takej parádnej zmluvy, zrelý na blázinec.

Novému majiteľovi sa samozrejme kroky teplárne nepáčili a pustili sa do zdĺhavých súdnych sporov. Raz vyhrával jeden, raz druhý. Už sa zdalo, že definitívnym víťazom sa po minuloročnom rozhodnutí najvyššieho súdu stane finančná skupina Penta. Tá, ktorá začiatkom tisícročia sprivatizovala bratislavský paroplyn. Tá, ktorá ho bez spornej pohľadávky pred dvoma rokmi predala a tá, ktorej pomohol zvrátiť celý súdny spor na ústavnom súde bývalý prezidentský kandidát. Štátna tepláreň sa mala rozlúčiť so zhruba 30 miliónmi, ktoré mala skupine zaplatiť za neodobraté teplo. Paroplynový strašiak však neprestal strašiť ani po štrnástich rokoch. Bratislavská teplárenská totiž minulý týždeň uviedla, že celý spor posunula ešte na Európsky súd pre ľudské práva.

Finančná skupina je zatiaľ pokojná a vyčkáva. Prečo aj nie, keďže každý mesiac sa jej pohľadávka navyšuje o úroky, o viac ako 100 tisíc eur. Štátna tepláreň ešte kope. Tiež sa jej niet čo čudovať, keďže 30 miliónov len tak nezarobí. Len dúfajme, že má v rukáve ešte skrytý nejaký tajný tromf. Lebo ak nie, bude ju to čím ďalej tým viac bolieť. Čo ju. Nás všetkých, keďže je to podnik v rukách štátu.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Bratislavská teplárenskáPenta