TÝŽDENNÍK: Nič nové na svete, máme tu repete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ÚRSO Róbert Fico regulácia
Ilustračné foto. SITA

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach sa v podstate vracia do minulého desaťročia.

Minulý týždeň minister hospodárstva predstavil novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Tá má zaručiť, aby sa nezopakoval chaos s cenami energií, aký sme tu zažili začiatkom roka. Či tomu tak naozaj bude, je veľmi otázne. Novela sa totiž vo väčšej miere v podstate vracia do minulého desaťročia.

Po novom sa má oddeliť pozícia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví od šéfa Regulačnej rady, ktorá je akýmsi kontrolným a odvolacím orgánom pôsobiacim na regulačnom úrade. Toto sme tu už mali. Zrušili sme to, lebo ani za toho svätého nevedela prvá vláda Roberta Fica nájsť vhodného kandidáta na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a tak ho ponúkla šéfovi Regulačnej rady, čím sa tieto funkcie spojili.

Únia už problém nie je

Po novom budú kontrolovať cenové rozhodnutia ministerstvá. Ministerstvo hospodárstva sa bude vyjadrovať k cenám elektriny, tepla a plynu a životného prostredia k cenám vody. Aj toto sme tu už mali a pre implementáciu európskej legislatívy sme to boli nútení zrušiť. Teraz vraj to už podľa ministra a jeho právnikov nebude proti legislatíve tretieho liberalizačného energetického balíčka. Zatiaľ je však záhadou, čo sa v tomto od roku 2012, kedy sa kontrola zo strany ministerstiev zrušila, zmenilo tak, aby to už nebolo proti európskym pravidlám.

Jediná výrazná zmena oproti zákonu spred desiatich rokov je fakt, že už prezident nebude na návrh vlády menovať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Po novom bude môcť vymenovať predsedu Regulačnej rady, ktorého mu navrhnú zvolení členovia Regulačnej rady. Čiže ak bol prezident SR (bývalého šéfa ÚRSO vymenoval prezident Ivan Gašparovič) zodpovedný za energetický chaos, lebo on vymenoval toho zlého šéfa regulačného úradu, máme do budúcna problém s cenami energií vyriešený.

Dozvieme sa dopady?

Chvályhodná zmena je, že podľa novely regulačného zákona bude musieť regulátor pri prijímaní novej cenovej regulácie vždy vypracovať dopadové štúdie na jednotlivých odberateľov. Možno by bolo dobré do novely zákona dopísať aj to, že ich bude musieť aj zverejňovať.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví