TÝŽDENNÍK: Nepodarená energetická šou

23. januára 2017 12:03
Martin Dargaj

Režisér z úradu vlády ukázal celému Slovensku v priamom prenose, že úrad Nezávislák nech koná tak, ako sa má.

Predseda vlády SR Robert Fico a predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. Foto: SITA


Minulý týždeň sa všetci, ktorí mohli, zapojili do nie príliš podarenej energetickej šou. Od premiéra cez predsedu parlamentu až po viac alebo menej známych energetických “expertov“ z opozičných lavíc. Vybrali si neľahkú tému distribučných poplatkov. Keďže jediným slovám, ktorým rozumeli, boli ceny, elektrina a ističe výsledkom tejto šou boli slzy cez smiech.

Úrad Nezávislák

Samozrejme v takto nadupanej šou nesmel chýbať ani regulačný úrad, ktorý vlastne celý scenár tejto distribučnej šou na jeseň zodpovedne napísal. Lenže urobil chybu, že režisérovi z úradu vlády zatajil pointu celej šou, za ktorou boli vyššie faktúry u niektorých odberateľov. A to si ako úplne nezávislý úrad predsa nemôže dovoliť. A tak režisér ukázal celému Slovensku v priamom prenose, že úrad Nezávislák nech koná tak, ako sa má, lebo inak prijme také zákony a tak rýchlo, že sa jeho nezávilosť razom rapídne zvýši. Šéf regulačného úradu ako správny nezávislák svojho režiséra bez mihnutia oka poslúchol. Nato, koľko je už vo funkcii, sa mohol v znamení svojho postoja nezávisláka aspoň trochu zmietať.

Korunu celej šou zavesil asi najväčší energetický “expert“ v našej politike a aktuálne asi najznámejší pán kapitán na zemeguli. Jeho kadencia náhodných slov bola taká pestrá a rýchla, že energetickí laici majú doteraz od úžasu dokorán otvorené ústa s povestnou slinkou v kútiku.

Nezodpovední

Celá šou by nebola taká smiešnotragická, keby hlavní hrdinovia boli aspoň trošku zodpovední. Samosprávy a malé podniky, či niektoré domácnosti si už dávno mali vymeniť svoje ističe vďaka čomu by sa vyhli obsadeniu v tejto nepodarenej šou. Distribučky a regulačný úrad ich však na to mohli aspoň trochu pripraviť. Ak tak distribučky urobili (tvrdia, že áno), tak potom nech si nezodpovední odberatelia priplatia trebárs aj o milión percent. Regulačnému úradu však môžeme vo viacerých prípadoch vytknúť jeho postoje k verejnosti. Nemajú problém zmeniť svoje vyhlášky, podľa ktorých sa stanovuje cena energií. Ale vysvetliť ľuďom, že čo ich následne čaká, tak to ani náhodou. A dobre pritom vedia, že čítať energetické vyhlášky a zákony nie je nič ľahké ani pre iných energetických machrov.

Zneužité energie

Ceny energií budú v politických kruhoch stále populárne. Energetické spoločnosti, ak chcú na slovenskom trhu prežiť, by si mali rýchlo zvyknúť, že energetika bude neustále politikmi zneužívaná. A je jedno z ktorého tábora pochádzajú. Nie je pre nich nič ľahšie ako hovoriť dookola o lacných energiách, ktoré samozrejme vedia zabezpečiť len a len oni. Do hĺbky pri energetických témach však nikdy nepôjdu. Nie je to totiž pre priemerného občana zaujímavé a navyše ide o zložitú problematiku, ktorej jednoducho nerozumejú.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?