Taraba: Na Slovensku sa nepestuje zdravé vlastenectvo, progresívny liberalizmus je zlo (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Zľava: Predseda SNS Andrej Danko a predseda strany Život - NS Tomáš Taraba počas tlačového brífingu predsedov strán Slovenská národná strana (SNS) a Život - Národná strana (NS) na ústredí Slovenskej národnej strany v Bratislave na tému: Spojili sme sa za Slovensko. Bratislava, 12. apríl 2023. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidát na poslanca v predčasných parlamentných voľbách Tomáš Taraba si myslí, že dnes sú len dve možné cesty, buď tu vznikne nejaký zlepenec liberálnych strán okolo hnutia Progresívne Slovensko (PS), alebo kompetentná stabilná vláda, v ktorej Slovenská národná strana (SNS) chce byť.

Päťka na kandidátke národniarov sa v rozhovore pre agentúru SITA okrem iného dotkla aj témy migrácie, priblížila plány a riešenia, ak sa dostane do vládnej koalície a odpovedala aj na otázku, či by SNS chcela pozbaviť Štefana Hamrana funkcie policajného prezidenta.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Slovenskej národnej strane (SNS) v prieskumoch verejnej mienky namerali už viac ako sedem percent. Čomu prisudzujete tento úspech?

Ľudia si uvedomujú, že SNS je jediná národná vlastenecká strana, ktorá má koaličný potenciál. Rozumejú tomu, že stojíme veľmi pevne na strane ochrany záujmov slovenského národa a ľudia, ktorí sa na kandidátke národniarov stretli, oslovujú očividne voličské spektrum. Slováci si v čoraz väčšej miere uvedomujú, že hnutie Republika je izolované, preto každý, kto si praje, aby sa zmenila vláda vie, že bez SNS to nie je možné. Som za tú podporu rád.

Zlepenec liberálnych strán je pre nás neprijateľná cesta, ktorej chceme zabrániť, pretože PS dnes útočí na rodinu, na národnú identitu alebo sa snaží odstrániť slovenské právo veta v Európskej únii. Jednoducho chcú z našej krajiny urobiť nesvojprávny protektorát.

Ktorý politický subjekt by SNS najviac preferovala za koaličného partnera?

Dnes sú len dve možné cesty, buď tu vznikne nejaký zlepenec liberálnych strán okolo hnutia Progresívne Slovensko (PS), alebo kompetentná stabilná vláda, v ktorej SNS chce byť.

Zlepenec liberálnych strán je pre nás neprijateľná cesta, ktorej chceme zabrániť, pretože PS dnes útočí na rodinu, na národnú identitu alebo sa snaží odstrániť slovenské právo veta v Európskej únii. Jednoducho chcú z našej krajiny urobiť nesvojprávny protektorát.

Vidíme, že predseda progresívcov Michal Šimečka nepozná vlastný volebný program a môžeme sa pozrieť aj na to, čo PS vystrája v Bratislave, kde kolabuje všetko, čoho sa dotkli. Progresívni liberáli chcú zaviesť 71 rodov do škôl či nahradiť pojem tehotná žena slovným spojením tehotná osoba. Taktiež chcú v podstate bezprecedentným spôsobom rozšíriť právo na zabíjanie nenarodených detí.

Dnes je očividné, že bez spolupráce so stranou Smer-SD a Hlas-SD kompetentná stabilná vláda vzniknúť nevie. My otvorene hovoríme o tom, že to je cesta, ktorú preferujeme a na rozdiel od Kresťanskodemokratického hnutia hovoríme, že s progresívnymi liberálmi do vlády nepôjdeme. PS je pre nás extrémistická politická strana, ktorú je potrebné izolovať.

Hovoríte, že si viete predstaviť koalíciu so stranou Smer-SD. Neodradila vás od tohto názoru ani potýčka medzi členmi Smeru-SD a hnutia OĽaNO a priatelia?

OĽaNO chodí provokovať na mítingy druhých politických strán. Sám som ich vyzval, aby s tým prestali, pretože sami už dnes žnú, čo zasiali. Ľudia im to vracajú.

My za SNS vedieme veľmi korektnú kampaň, to znamená, že nechodíme narúšať mítingy OĽaNO. Nie je to žiadne umenie kúpiť si veľký silný amplión a hulákať, ľudia si to nezaslúžia. Každý má právo prísť na míting niekoho druhého.

My skôr hovoríme otvorene o tom, ako OĽaNO oklamalo ľudí zo sľubov, čo im dalo štyri roky dozadu. Nie, že nič nenaplnili, ale dokonca ešte aj tam, kde tvrdili, že budú hrádza proti genderizmu, vymenovali ministra zdravotníctva, ktorý presadil transgender vyhlášku.

Vidíme, že predseda progresívcov Michal Šimečka nepozná vlastný volebný program a môžeme sa pozrieť aj na to, čo PS vystrája v Bratislave, kde kolabuje všetko, čoho sa dotkli.

Keby ste sa po parlamentných voľbách stali súčasťou koalície, čo by ste ako prvé zaviedli alebo napravili?

Je súbor zákonov prijatých touto vládou, ktoré budú musieť byť okamžite zrušené. Týka sa to slobody slova, týka sa to bezbrehých právomocí hlavného hygienika, aby už nemohol vyhlasovať svojim podpisom zatvorenie celej ekonomiky.

Budeme musieť ihneď v prvých mesiacoch riešiť abnormálnu vysokú cenu energií či problém s hypotékami. To všetko sú veci, ktoré musíme okamžite riešiť, lebo Slovensko to inak ekonomicky neustojí. Našou prioritou je vrátiť sa k národnej identite v celej správe štátu, vidíme, že slovenské znaky miznú zo všadiaľ, z dokladov, nepestuje sa tu zdravé vlastenectvo.

Chceme urobiť prioritu z výstavby infraštruktúry – z diaľníc, železníc. Chceme, aby jeden globálny PPP dodávateľ to dostaval tak, ako v Chorvátsku. Budeme musieť riešiť dostavbu nemocníc, aby kvalitné vznikli a tie nekvalitné ukončili svoju pôsobnosť. Aktuálne tu sú zariadenia, ktoré sú nerepasovateľné. Ďalšou prioritou je posilniť buď rezort hospodárstva, alebo školstva o agendu rozvoja športu a cestovného ruchu.

Pozbavila by SNS Štefana Hamrana funkcie policajného prezidenta?

Tento prezident je absolútna hanba. Bude to rozhodnutie budúceho ministra vnútra. Ten má tú možnosť na základe rozhodnutia bývalej vládnej koalície, ktorá zrušila transparentný výber policajných prezidentov, z ktorých sa tak stali iba politické figúrky. To vedenie s tým, samozrejme, musí rátať, preto aj tak kopú a snažia sa ešte zdiskreditovať opozíciu ako vedia.

Brusel sa montuje do všetkého možného – do sexuálnej výchovy na školách, vyslovene šikanuje členské štáty nezmyselnými nariadeniami, ale aby chránili bezpečnosť hraníc, to nerobia.

Ako sa pozeráte na problémy s nelegálnou migráciou a aké sú podľa vás riešenia tohto problému?

Hlavný problém je, že Európska únia (EÚ) s tým dlhé roky nič nerobí. Brusel sa montuje do všetkého možného – do sexuálnej výchovy na školách, vyslovene šikanuje členské štáty nezmyselnými nariadeniami, ale aby chránili bezpečnosť hraníc, to nerobia.

Kontinent, ktorý si nevie chrániť hranice, neexistuje. Štát, ktorý nemá schopnosť si chrániť hranice, tiež neexistuje. My sme teraz odkázaní na pomoc od Maďarov, musíme tlačiť na Brusel, aby sa konečne ochrana hraníc stala prioritou.

Je abnormálne, aby sa tu vydávali povolenia k pobytu ľuďom, o ktorých nič nevieme. Všetci tvrdia, že sú zo Sýrie, keby toto platilo, tak Sýria už má 100 miliónov obyvateľov. Dnes, keď ste legálny migrant, ktorý má ekonomický prínos, neviete dostať povolenie na prácu v EÚ, ale pokiaľ ste vyslovene ekonomický asociál, tak tu máte otvorené dvere. To je neudržateľný model.

Komu možno prisudzovať problém s nelegálnou migráciou?

Na Slovensku za to jednoznačne môže policajný prezident Štefan Hamran s predsedom úradníckej vlády Ľudovítom Ódorom. Vydávajú povolenia na právo na pobyt, ktoré zo zákona nemôžu vydávať. Povolenia môžu vydať iba jasne identifikovaným osobám, ktoré sú z vojnových štátov a o ktorých identite niet pochýb. Táto pochybnosť je v súčasnosti u 99 percent migrantov.

Stotožňujete sa s názorom, že v súvislosti s nelegálnou migráciou urobilo chybu Maďarsko, keďže zrejme nedostatočne chráni schengenskú hranicu?

Maďari boli jediní, ktorí postavili vysoký plot. Vtedy, pred desiatimi rokmi, boli za to kritizovaní. Už vtedy boli vystavení lynču, že chránia hranice tak, ako sa chrániť mali. Považujem to za choré, keď Brusel miesto toho, aby ich odmenil a dal im finančnú a diplomatickú pomoc, ich šikanoval. To je len dôkaz toho, že Brusel robí všetko pre to, aby hranice boli deravé ako ementál.

Maďari z môjho pohľadu robia to, čo je v ich ekonomických i technických silách, a preto len môžeme povedať, že po parlamentných voľbách musíme v súvislosti s migráciou urobiť súzvuk s Maďarmi. V súčasnosti musíme vydať formálne vyhlásenie nariadenia vlády, že sa zatvárajú slovenské hranice s Maďarskom.

Je to formálne rozhodnutie, ktoré bude mať za následok, že všetci, ktorí nelegálne prekročia hranicu, nemôžu dostať povolenie k pobytu. To, že tak Ódor nechce urobiť, je len dôkaz, že sú na strane tejto ilegálnej migrácie.

Na sociálnych sieťach ste propagovali názor, že ľudia sa nelegálnych migrantov boja a taktiež, že s nimi mali zlú skúsenosť. Avšak, polícia doposiaľ neeviduje ani len priestupkové konanie. Z medializovaných informácií zároveň vyplýva, že obyvateľom miest, v ktorých sa potulujú migranti, to neprekáža. Nejde len o strašenie a vyvolávanie paniky z vašej strany?

Prosím vás, ako môže policajný prezident povedať, že migranti sa nedopustili ani jedného jediného priestupku, keď je plný internet videí, ako behajú ľuďom po záhradách. Je vidieť, čo za neschopného diletanta stojí na čele polície. Už len to, že migranti ilegálne prekročili hranicu, je v rozpore so zákonom. Mňa tieto vyjadrenia neprekvapujú. To, že sa tu migranti dopúšťajú hromadných priestupkov, môžete denne vidieť a nie nad tým polemizovať.

Slováci si v čoraz väčšej miere uvedomujú, že hnutie Republika je izolované, preto každý, kto si praje, aby sa zmenila vláda vie, že bez SNS to nie je možné. Som za tú podporu rád.

Úradnícka vláda minulý týždeň rozhodla o zákaze dovozu obilia z Ukrajiny. Súhlasíte s týmto rozhodnutím?

Súhlasím. Chcem však poukázať, aká je Ukrajina neskutočne drzá, že sa vyhráža právnymi krokmi voči štátom, ktoré si toto dovolili urobiť. Cena obilia padla za minulý rok, myslím, o polovicu, práve preto, že Európa je zavalená ukrajinským, lacným a otázne je aj či kvalitným obilím.

Ukrajina aj napriek všetkej servilnej pomoci, ktorú dostala od vlády Eduarda Hegera a súčasnej úradníckej vlády, keď Slováci boli okrádaní v prospech tejto pomoci a nedostali sme za to žiadnu adekvátnu náhradu, podnikla právne kroky a podala žaloby proti svojim trom susedom. Môžeme vidieť, za čo nás Ukrajinci majú.

Na niektorých billboardoch strany SNS figuruje veta Spoločne zastavíme liberalizmus. Ten však značí zhovievavosť, zmierlivosť, toleranciu voči iným názorom či ideológiám a taktiež je to sústava politických či spoločenských názorov snažiacich sa presadiť slobodu a práva jednotlivca. Čo vám prekáža na tejto myšlienke?

Na liberalizme v politickom zmysle nám absolútne nič neprekáža, to je esencia demokracie. To, proti čomu my bojujeme, je progresívny liberalizmus, ktorý je postavený na potláčaní práve slobody prejavu.

Boli to progresívni liberáli, ktorí presadili na Slovensku vypínanie alternatívnych médií, pretože im vadil iný názor. Sú to progresívni liberáli, ktorí chcú, napríklad zabrániť najschopnejším ľuďom dostať sa do funkcií, lebo chcú zaviesť kvóty. To znamená, že menej kvalitní ľudia sa majú dostať do lepších funkcií len preto, že prehlásia, že patria k nejakej inej minorite. To je úplne proti liberalizmu.

Taktiež, liberalizmus v tomto ponímaní znamená dnes na Slovensku presadzovanie nevedeckých faktov do výučby v školách, ako je napríklad genderistická sexuálna výchova. Toto je pre nás ten progresívny liberalizmus, ktorý chceme zastaviť. Proti demokracii my, samozrejme, nemáme nič a, práve naopak, ju chránime.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana