Súd nezastavil odoberanie podpory výrobcom zelenej elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Panel solárny slnečný slnko elektrina OZE
Ilustračné foto SITA

Ústavný súd SR nevyhovel žiadosti opozičných poslancov, aby do rozhodnutia o ústavnosti zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby pozastavil účinnosť jeho ustanovenia o sankcii vo forme odobratia ročnej podpory.

Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby si zatiaľ nemôžu vydýchnuť. Ústavný súd SR totiž nevyhovel 40 opozičným poslancom. Tí žiadali, aby ústavný súd pozastavil účinnosť ustanovenia zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktoré hovorí o sankcii vo forme odobratia ročnej štátnej podpory pre výrobcov elektriny, ktorí si nesplnili požadované oznamovacie povinnosti voči regulačnému úradu či voči distribučným spoločnostiam. Poslanci žiadali súd, aby tak urobil až do definitívneho rozhodnutia o ústavnosti či neústavnosti vybraných ustanovení zákona o podpore obnoviteľných zdrojov.

Nádej ešte žije

O tom, či sú ustanovenia zákona protiústavné rozhodne Ústavný súd SR neskôr. „Návrh skupiny 40 poslancov Národnej rady SR prijímame na ďalšie konanie,“ informoval ústavný súd. Výrobcovia zelenej elektriny tak ešte majú nádej, že ústavný súd označí odoberanie ročnej podpory za protiústavné, a dá tak za pravdu opozičným poslancom. „Sankcia bola včlenená do zákona o podpore obnoviteľných zdrojov novelou v roku 2013. Zmena, ktorú priniesla táto novela, je podľa nášho názoru protiústavná. Odobratie ročnej podpory má pre výrobcov elektriny katastrofické následky,“ povedal po vyzbieraní potrebných podpisov pod podanie na Ústavný súd SR v júni tohto roka poslanec za stranu KDH Alojz Přidal.

Pomohlo odobratie podpory?

Zdá sa, že výrobcovia zelenej elektriny si zobrali z odobratia štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností ponaučenie. Kým v tomto roku prišlo o podporu takmer 1 200 z viac ako tri tisíc výrobcov zelenej elektriny, v budúcom roku pôjde o neporovnateľne menší počet. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR totiž hlási rapídne zlepšenie v plnení si zákonných povinností z ich strany. „Povinnosť si voči úradu splnilo 96,89 % výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií a 99 % výrobcov elektriny prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. Otázne ešte zostáva, či si výrobcovia zelenej elektriny splnili povinnosti aj voči distribučným spoločnostiam. V minulosti sa totiž ukázalo, že viacerí výrobcovia zelenej elektriny si splnili svoje povinnosti len voči regulátorovi alebo iba voči distribučnej spoločnosti. Zákon im pritom určuje splniť si oznamovacie povinnosti voči obom. Distribučné spoločnosti v súčasnosti ešte údaje kompletizujú.

Povinnosti voči regulátorovi a distribučke

Ak si chcú výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, musia si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Musia do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musia oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Minulý rok bol však prvým rokom, kedy na základe novely zákona o podpore OZE z roku 2013 začal regulačný úrad neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví