Štát stále nevie, či a o koľko sa Mochovce predražia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ziga ministerstvo hospodárstva vláda
Minister hospodárstva Peter Žiga

Ministerstvo hospodárstva čaká na analýzu od elektrární. Tá má dať odpovede na to, koľko si nakoniec dostavba dvoch jadrových blokov vyžiada financií, a kedy by mali byť dostavané.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále nevie povedať, či si dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) vyžiada viac financií, a či sa dodržia termíny dostavby. A to ani napriek tomu, že v Slovenských elektrárňach, ktoré mochovecké bloky dostavujú, ovláda 34-percentný podiel. Ako uviedol v utorok pred novinármi minister hospodárstva Peter Žiga, jeho rezort stále čaká od elektrární analýzu dostavby. „Loptička je na ich strane. Takže Slovenské elektrárne majú dodať ministerstvu hospodárstva harmonogram ďalšieho postupu pri dokončovaní Mochoviec a zároveň aj nákladovú štruktúru,“ povedal Žiga. Kedy by mohlo ministerstvo analýzu dostať, nevedel konkretizovať.

Predražovalo sa viackrát

V polovičke augusta bol minister Žiga presvedčený, že v otázke dostavby Mochoviec by sa malo vyjasniť do jedného mesiaca. Podľa posledných informácií investícia, ktorá by mala smerovať na dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov, by mala byť v objeme 4,6 miliardy eur. Podľa medializovaných informácií by sa ale mohol projekt predražiť o zhruba 500 miliónov eur, čo však nikto z kompetentných ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podľa plánov z roku 2008 si mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Navýšenie prostriedkov si má podľa kompetentných vyžiadať najmä inštalácia nových bezpečnostných opatrení, ktorých potreba sa vynorila po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

Otázne aj termíny?

Viackrát sa posúvali termíny dostavby. K prvému júnu tohto roka bol tretí blok dokončený na 92,5 % a štvrtý blok na 75,6 %. Analýza expertnej skupiny by mala dať odpoveď aj na to, o koľko mesiacov sa môže dostavba predĺžiť. Ostatné termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka mali byť do siete dodané v novom bloku vyrobené prvé kilowatthodiny elektriny. V súčasnosti je naplánovaná zavážka jadrového paliva v roku 2017. Štvrtý jadrový blok by sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.

Dostavať musia Taliani

Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá počas leta predala zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR