Štát ide podporovať výstavbu drevodomov

14. marca 2017 6:47
SITA

Podporená bude výstavba drevených domov, ktoré majú certifikát  o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku či certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu.

Dewvodom
Ilustračné foto pixabay.com


Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) plánuje zaviesť systematickú podporu výstavby drevených rodinných domov s nízkou spotrebou energie. Ako rezort v pondelok informoval, podpora sa bude podobne ako pri nákupe elektromobilov či zatepľovaní rodinných domov týkať občanov s trvalým pobytom na území Slovenska.

Podporená bude výstavba drevených domov, ktoré majú certifikát  o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku, certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu a energetický certifikát energetickej triedy B (nízkoenergetická úroveň výstavby), A1 (ultranízkoenergetická úroveň výstavby- pasívna) a A0 (úroveň výstavby budov s takmer nulovou spotrebou). Podpora bude poskytnutá formou sadzby na jeden rodinný dom.

“Nie každý dom musí byť z tehál, či betónu. Drevo, ktoré na Slovensku vyrastie, musí byť na Slovensku aj využité. Tak, aby pracovné miesta i pridaná hodnota vznikala u nás doma a nevyvážali sme ho surové do zahraničia,” povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. “Podporou nízkoenergetických domov a drevodomov prispejeme ku kvalitnému a zdravému bývaniu občanov Slovenska, znížime ich energetické a tým aj finančné nároky na bývanie a podporíme kvalitu životného prostredia v krajine,” dodala ministerka.

Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že táto forma podpory bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie a môže pomôcť Slovákom usporiť vlastné zdroje na bývanie. Čím menej energie spotrebuje občan v úspornom dome, tým menej energie sa musí vyrobiť, a tým menej prírodných zdrojov sa odčerpáva. Zároveň čím menej Slováci spotrebúvajú energiu, tým menej za ňu zaplatia, čím šetria vlastné finančné prostriedky, a ostáva im viac prostriedkov pre nich samotných.

Na presnej výške podpory i detailoch vyhlášky agrorezort aktuálne pracuje, pričom začiatok pripomienkového konania plánuje v apríli.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?