ŠPECIÁL: Drahšie energie tradičných dodávateľov sú logické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina zse
Ilustračné foto ZSE

Tradiční dodávatelia musia zahŕňať do svojich cien aj položky, ktoré alternatívni hráči na trhu s dodávkami energií nemusia. Taktiež sa nemôžu spoľahnúť len na nákup elektriny či plynu na trhoch.

Vyššie ceny elektriny či plynu u tradičných dodávateľov energií pri domácnostiach nie sú žiadnym prekvapením, ako sa to snažia prezentovať niektorí politici v boji o voliča. Tradiční dodávatelia totiž musia zahŕňať do svojich cien aj položky, ktoré alternatívni hráči na trhu s dodávkami energií nemusia. Taktiež sa nemôžu spoľahnúť len na nákup komodity na trhoch, ale musia mať aj podpísané dlhodobé kontrakty na dodávky elektriny alebo plynu. Spoločnosti Východoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika, ZSE Energia a Slovenský plynárenský priemysel, tak majú v boji o klienta, ktorý má ceny energií regulované regulačným úradom, v tomto smere miernu nevýhodu.

Nakupovanie komodity len na trhoch nie je pre všetkých

Podľa hovorcu ZSE Energia Jána Orlovského, cenové rozdiely vznikajú nastavením rizikových limitov pri obstarávaní samotnej komodity. „Tradičný dodávateľ pristupuje k nákupu tak, aby vedel dodávať elektrinu počas celého obdobia trvania zmluvy o dodávke. Alternatívny dodávateľ využíva volatilitu krátkodobého trhu s elektrinou, pracuje s veľkým rizikom otvorenej pozície, to jest niektorí nemajú elektrinu obstaranú na celé zmluvné obdobie,“ vysvetlil J. Orlovský. Alternatívni hráči sa tak spoliehajú najmä na nákup komodity na krátkodobých trhoch. „Momentálne nákup väčších objemov na dlhé obdobie je drahšie ako cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou,“ dodal.

Tradiční dodávatelia si nemôžu dovoliť tak ako alternatívni dodávatelia nakupovať všetku komoditu len na trhu. A to minimálne z jedného dôvodu. V súčasnosti totiž musia plniť úlohu dodávateľa poslednej inštancie. To znamená, že musia byť pripravení kedykoľvek dodávať elektrinu či plyn namiesto alternatívneho dodávateľa, ktorí napríklad skrachoval. Podľa J. Orlovského, alternatívny dodávateľ môže opustiť trh hneď, ako sa zmení pomer cien energií medzi krátkodobým trhom a dlhodobými kontraktmi, v neprospech trhu. „Zákazník sa potom musí spoľahnúť na inštitút dodávateľa poslednej inštancie, kde cena elektriny je spravidla vyššia, ako ponúka tradičný dodávateľ,“ doplnil.

Sídlo spoločnosti SPP
Sídlo spoločnosti SPP SITA

Slovenský plynárenský priemysel tvrdí, že taktiež nemôže všetok plyn pre zhruba 3/4 trhu s domácnosťami nakupovať len na spotových trhoch, ako to robia alternatívni dodávatelia. Plynári hovoria, že ako dominantný a tradičný dodávateľ, musia mať plyn zabezpečený aj vďaka dlhodobým kontraktom, musia ho mať pre každý prípad uskladnený v skladoch, čo predstavuje ďalšiu významnú položku.

Poskytujú služby navyše

Tradiční dodávatelia neraz poskytujú oproti alternatívnym dodávateľom služby vyplývajúce z ich historického postavenia, ako aj veľkého množstva klientov. „Zákazníci majú k dispozícii zákaznícke služby, ktoré zabezpečuje 150 zamestnancov, čím dosahujeme vysokú dostupnosť a snažíme sa vyriešiť všetky zákaznícke požiadavky z pohodlia domova,“ uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová. „Ak premietneme všetky služby, ktoré svojim zákazníkom poskytujeme, celková faktúra v konečnom dôsledku nie je výrazne odlišná,“ dodala.

Hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová upozorňuje, že v súčasnosti cena energie ako konkurenčná výhoda nie je už postačujúca. „Zákazníci očakávajú nové, ďalšie bonusy. Napríklad naši zákazníci môžu využiť preferovaný osobný kontakt a svoje požiadavky vybaviť na našich zákazníckych centrách. Tiež im poskytujeme odborné poradenstvo cez energetických poradcov alebo prostredníctvom internetových stránok,“ konštatovala A. Danihelová.

Nie vždy sú tradiční aj najdrahší

Podľa údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR, pri ročnej spotrebe plynu v objeme tisíc metrov kubických, respektíve 10 550 kilowatthodín, zaplatia domácnosti najviac tradičnému dodávateľovi SPP, a to 568,69 eur. Takú istú cenu v tarife D2 však majú aj ďalší piati alternatívni hráči na trhu s dodávkami plynu. Podľa regulátora vyjde najlacnejšie v spomínanej tarife Stredoslovenská energetika, ktorá v dodávkach plynu patrí medzi alternatívnych dodávateľov. Spotrebitelia plynu jej za rok zaplatia 543,48 eur.

Drahšiu elektrinu ako ZSE Energia v tarife D2, čo predstavuje ročnú spotrebu tisíc kilowatthodín, ponúkajú podľa regulačného úradu na západe Slovenska štyria dodávatelia. Tradičný dodávateľ, si za rok v tejto tarife účtuje 82,56 eur. Lacnejších je ďalších 14 dodávateľov. Najlacnejšia je podľa výpočtoch regulátora spoločnosť PB Power Trade, ktorej zákazníci zaplatia v porovnávanej tarife D2 za rok 74,76 eur.

Na strednom Slovensku majú drahšiu elektrinu ako tradičný dodávateľ piati dodávatelia. Stredoslovenskej energetike zaplatia odberatelia za tarifu D2 ročne 82,23 eur. Ďalších trinásť dodávateľov je lacnejších, najlacnejší je opäť PB Power Trade. Východoslovenská energetika ponúka na východe Slovenska elektrinu v porovnávanej tarife za 83,52 eur za rok. Drahší je jeden alternatívny dodávateľ. Aj na východe krajiny je najlacnejšia spoločnosť PB Power Trade.

Všetky zverejnené ceny elektriny sú bez nákladov za distribúciu. Tie sú však pre všetky spoločnosti rovnaké, takže neovplyvnia porovnávanie cien elektriny.

Ceny plynu si môžete porovnať na stránkach Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR.

Ceny elektriny si môžete porovnať na stránkach Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika