Slovenské teplárenstvo zaostáva. Na vine je vraj regulácia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo tepláreň
Ilustračné foto SITA

Slovenské teplárenstvo podľa riaditeľa Národnej energetickej Ivana Ďuďáka stratilo takmer 25 rokov vo svojom rozvoji.

Slovenské teplárenstvo zaostáva za vyspelými krajinami. Ako uviedol na konferencii, ktorá porovnávala teplárenstvo na Slovensku a vo Fínsku, riaditeľ spoločnosti Národná energetická Ivan Ďuďák, slovenské teplárenstvo stratilo kvôli transformácii, právnej neistote a obmedzeniam v oblasti investícií takmer 25 rokov vo svojom rozvoji. „Za toto obdobie sa spotreba tepla na vykurovanie na Slovensku znížila na tretinu v dôsledku odpájania od centrálneho zásobovania teplom, zvyšovania efektívnosti a rozšírenia zatepľovania. Teplárenské spoločnosti zamestnávajú už len štvrtinu pôvodného počtu zamestnancov. Zaostávame však výrazne vo využívaní nových a progresívnych technológií,“ povedal Ďuďák.

Brzdí rozvoj regulačná politika?

Za stagnáciou slovenského teplárenstva vidia odborníci okrem iného aj nastavený regulačný rámec. Špecialista Finnish Energy Industriesl Antti Kohopää na konferencii uviedol, že vo Fínsku funguje voľný, neregulovaný trh v teplárenstve. „Vďaka tomu, sa úsilie teplárenských spoločností zameriava na hľadanie optimálnych riešení, ktoré prinášajú spokojnosť na strane zákazníkov. Teplárenské spoločnosti musia počúvať svojich odberateľov a okamžite reagovať na ich požiadavky a potreby. Preto sa rýchlo rozvíjajú nové služby. Na rozdiel od Slovenska, objem dodaného tepla neustále rastie, pretože centrálne zásobovanie sa rozširuje, noví odberatelia sa k nemu pripájajú a teplárenské spoločnosti začali ponúkať nový produkt chlad,“ uviedol Kohopää.

„V dôsledku zle nastaveného regulačného rámca tlačia teplárenské spoločnosti pred sebou významný investičný deficit, ktorý sa týka najmä rozvodov tepla,“ dodal Ďuďák s tým, že pred slovenským teplárenstvom stoja nové výzvy v oblasti rozvoja nových služieb, dodávky chladu či zvyšovania energetickej efektívnosti.

Fíni majú nižšie ceny tepla

Fínsky konzultant v oblasti energetiky Arto Nuorkivi na konferencii podotkol, že viac ako 70 % tepla je vo Fínsku vyrábaného v systémoch kombinovanej výroby elektriny a tepla. Na Slovensku je to zhruba 12 %. „Fínsko je lídrom vo využívaní obnoviteľných zdrojov, najmä biomasy a aplikovaní nových progresívnych a vysoko efektívnych technológií. Práve vďaka tomu sú ceny tepla vo Fínsku najnižšie spomedzi západoeurópskych krajín a sú nižšie ako ceny na Slovensku,“ konštatoval Nuorkivi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví