Slovenské elektrárne potvrdili svoju dominanciu na slovenskom trhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské elektrárne vodná elektráreň
Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. seas.sk

Firma v minulom roku vyrobila takmer 19 tisíc gigawatthodín elektriny. Už tradične najviac elektriny vyrobili štyri jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach.

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) zostáva naďalej najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Firma v minulom roku vyrobila takmer 19 tisíc gigawatthodín elektriny, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o zhruba štyri percentá. Elektrárne do siete dodali vyše 17 tisíc gigawatthodín elektriny. „Na dodávke elektriny sa z 90 % podieľali zdroje bez emisií, čo je zásluha hlavne jadrových a vodných elektrární. K zelenej elektrine prispeli vďaka spoluspaľovaniu drevnej štiepky aj elektrárne Vojany a fotovoltické elektrárne Vojany a Mochovce,“ uviedli Slovenské elektrárne.

Vodné elektrárne prekvapili

Slovenský dominantný výrobca elektriny ocenil najmä výkonnosť vodných elektrární. Hydroenergetici totiž zaznamenali najlepší výsledok za posledných šesť rokov. „V prvom polroku 2016 pritom situácia nevyzerala ružovo, keď nám neprialo počasie. Sucho stiahlo výrobu počas celého polroka výrazne pod historický priemer. V polovici roka sa zdalo, že naakumulovaný deficit dodávky viac ako 120 gigawatthodín sa nepodarí dobehnúť. Koniec leta a netradične veľmi vodnatá jeseň však všetko zmenili,“ uviedol vedúci optimalizácie výroby Ján Mazánik. Celková dodávka vodných elektrární v minulom roku nakoniec bola na úrovni 1 864 gigawatthodín elektriny.

Najviac z jadra

Už tradične najviac elektriny vyrobili štyri jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. Celkovo jadrové bloky dodali vlani do siete vyše 13 700 gigawathodín elektriny, čo je zhruba o desatinu menej ako rok predtým. „Za poklesom výroby z jadra boli hlavne plánované generálne opravy spojené s výmenou paliva, a to najmä v Atómovej elektrárne Bohunice V2, kde sa oproti plánu predĺžili práce na okruhu chladiacej vody počas spoločnej odstávky oboch blokov,“ vysvetlila spoločnosť. Celkovo Atómové elektrárne Bohunice dodali do siete 6 718 gigawatthodín a Mochovce 7 014 gigawatthodín elektriny.

Výroba v tepelených elektrárňach

Tepelná elektráreň v Novákoch má podľa svojho prevádzkovateľa za sebou náročný rok. Hlavnou výzvou sa stalo plnenie všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorý bol stanovený na dodávku 1 350 gigawatthodín elektriny. Výrobu po odstavení tretieho a štvrtého bloku zabezpečovali prvý a druhý blok. Prvý a druhý blok pritom boli prakticky celý rok v skúšobnej prevádzke po tom, čo v roku 2015 absolvovali komplexnú rekonštrukciu a ekologizáciu. „Vzhľadom na stále prebiehajúce nastavovanie spaľovacieho režimu a mlynských okruhov boli často na nižšom výkone, prípadne bola potrebná odstávka na vykonanie čistenia ohrievačov vzduchu,“ uviedli Slovenské elektrárne s tým, že celková dodávka z hnedého uhlia minulý rok napokon dosiahla 1 306 gigawatthodín.

Ďalšia tepelná elektráreň – Elektrárne Vojany – aj v minulom roku zápasila s nepriaznivým vývojom ceny elektriny na trhu. „Vhodne zvolená stratégia predaja elektriny, nákupu uhlia a predaja podporných služieb znamenala prevádzku jedného bloku prakticky počas celého roka, s výnimkou veľkonočných sviatkov a spoločnej plánovanej odstávky piateho a šiesteho bloku,“ konštatovali Slovenské elektrárne. Vojany v minulom roku dodali 431 gigawathodín elektriny a splnili tak plán na 214 %

Fotovoltické elektrárne Vojany a Mochovce dodali do siete dve gigawatthodiny elektriny.

Slovenské elektrárne produkujú vyše 70 percent z celkovej výroby elektriny na území Slovenska. Prevádzkujú energetické zdroje s inštalovaným výkonom vyše 4 100 megawattov. Vlastnia 31 vodných, dve atómové, dve tepelné a dve solárne elektrárne. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34 % a spoločnosť Slovak Power Holding BV s podielom 66 %. V nej má 50-percentný podiel Energetický a průmyslový holding. Ďalších 50 percent je vo vlastníctve skupiny Enel.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne