Slovenské elektrárne dominujú vo výrobe elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Slovenské elektrárne vlani zabezpečili výrobu elektriny prostredníctvom vlastných zdrojov na úrovni viac ako 70 % z celkovej výroby na Slovensku.

Vo výrobe elektriny na Slovensku nenastali v minulom roku výrazne zmeny. Slovenské elektrárne, v ktorých má štát 34-percentný podiel a taliansky Enel zvyšný 66-percentný podiel, si udržali svoje dominantné postavenie. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), Slovenské elektrárne vlani zabezpečili výrobu elektriny prostredníctvom vlastných zdrojov na úrovni viac ako 70 % z celkovej výroby na Slovensku. „Výroba elektriny v objeme necelých 20 tisíc gigawatthodín zabezpečuje vyše 70 % spotreby elektriny v rámci Slovenska,“ uviedol regulátor vo svojej výročnej správe.

Podpora obnoviteľných zdrojov v stovkách miliónov eur

Regulátor vyhodnotil aj výrobu elektriny na Slovensku prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanou výrobou elektriny a tepla (KVET). Tí dostávajú od štátu podporu vo forme vyšších výkupných cien elektriny, ktoré platia všetci odberatelia. „V minulom roku bolo podporených 2 780 gigawatthodín elektriny vyrobených obnoviteľnými zdrojmi a necelých 1 800 gigawatthodín prostredníctvom KVETu,“ dodal regulátor. V minulom roku sa pohybovala podpora OZE a KVETu zhruba na úrovni 400 miliónov eur. Slovenskí odberatelia podporili vo svojich faktúrach zhruba 90 miliónmi eur aj domácu ťažbu uhlia, prostredníctvom ktorého museli Slovenské elektrárne vyrábať elektrinu vo svojich tepelných elektrárňach.

Produkcia tepelných elektrární poklesla

Energetické zdroje na Slovensku vyrobili v minulom roku viac ako 27 tisíc gigawatthodín elektriny, čo bolo o 1 336 gigawatthodín menej ako v predchádzajúcom roku. Podľa údajov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) zverejnených vo výročnej správe, v druhej polovici roka sa zaznamenalo oživenie výroby elektriny. „V tejto časti roka sa medziročný mesačný index výroby pohyboval od 94,4 % do 108,2 %,“ dodala prenosová sústava. Na spomínanom poklese výroby sa podieľali najmä tepelné elektrárne. Ich výroba bola vlani nižšia o 1 018 gigawatthodín v porovnaní s rokom 2013. Výraznejší pokles výroby sa zaznamenal aj u vodných elektrární. „Treba však pripomenúť, že rok predtým bol pre vodné elektrárne jeden z najpriaznivejších,“ dodala SEPS.

Celkovo sa vlani na Slovensku spotrebovalo viac ako 28 tisíc gigawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 325 gigawatthodín. „Elektrina importovaná zo zahraničia sa na spotrebe elektriny v roku 2014 podieľala 3,88 %,“ konštatoval prevádzkovateľ slovenskej prenosovej siete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví