SEPS neplánuje poľaviť v investíciách do prenosovej sústavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS

Slovenská prenosová elektrizačná sústava chce v roku 2016 preinvestovať necelých 87 miliónov eur.

Spoločnosť Slovenská prenosová elektrizačná sústava (SEPS) plánuje v novom roku investovať do rozvodnej siete. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, firma chce preinvestovať necelých 87 miliónov eur. „V roku 2016 bude objemovo najvýznamnejšou investičnou akciou pokračovanie realizácie súboru stavieb Vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Veľký Ďur. Celý súbor stavieb plánujeme ukončiť v závere roku 2016,“ dodal Deák.

Modernizácia dispečingu

Ďalšou významnou investičnou akciou, ktorá sa začne v roku 2016, bude inovácia riadiaceho a informačného systému Slovenského elektroenergetického dispečingu v Žiline, ktorá sa týka dispečerského riadenia energetiky, záložného dispečerského centra v Bratislave a tréningového systému operátorov dispečerského centra. V roku 2016 plánuje prevádzkovateľ prenosovej sústavy aj prípravné práce pre výber zhotoviteľov pre súbor stavieb Transformácia 400/100 kV Bystričany, ktorý zahrňuje vybudovanie novej 400 kilovoltovej rozvodne v elektrickej stanici Bystričany, rozšírenie 400-kilovoltovej rozvodne Horná Ždaňa a Križovany vrátane vybudovania nových vedení 2×400 kV medzi týmito rozvodňami. „Súbor stavieb bude z veľkej časti financovaný z prostriedkov Medzinárodného fondu na podporu odstavenia Jadrovej elektrárne V1 Bohunice,“ doplnil Deák.

Vlani prepájali Gabčíkovo a Mochovce

V roku 2015 preinvestoval podnik necelých 98 miliónov eur. Najvýznamnejšou investičnou akciou bola pokračujúca realizácia súboru stavieb Vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Veľký Ďur. V rámci tohto projektu vybuduje SEPS dvojité vedenie medzi novo budovanou spínacou stanicou Gabčíkovo a rozvodňou Veľký Ďur. „Realizáciou týchto stavieb sa zvýšia prenosové schopnosti, bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky 400 kilovoltovej siete a priamo sa spoja dva uzly prenosovej sústavy, do ktorých sú vyvedené významné zdroje elektrickej energie, a to vodná elektráreň Gabčíkovo a jadrová elektráreň Mochovce,“ spresnil Deák. V roku 2015 SEPS taktiež ukončila stavebno-montážne práce, ktorých predmetom bola rekonštrukcia technologického zariadenia za účelom zabezpečenia diaľkového riadenia vrátane doplnenia druhého transformátora 400/110 kV s inštalovaným výkonom 350 MVA v elektrickej stanici Stupava. „Tento investičný projekt zvýšil bezpečnosť a spoľahlivosť napájania hlavného mesta SR a jeho okolia elektrickou energiou,“ uviedol Deák. Ďalšou významnou investičnou akciou ukončenou v roku 2015 bola rekonštrukcia elektrickej stanice Rimavská Sobota, spojená s výmenou transformátora, čím sa zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky v elektrickej stanici a zabezpečila sa aj bezobslužná prevádzka a diaľkové riadenie z centrálneho dispečingu v Žiline.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava