Pri Žiline chcú postaviť elektráreň za milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bioplyn
Bioplynová stanica emes.sk

V obci Horný Hričov plánuje postaviť bratislavská spoločnosť EFES elektráreň za 17 miliónov eur. Elektrina v nej sa bude vyrábať prostredníctvom spaľovania fermentovanej biomasy.

Investori majú stále záujem o výstavbu nových elektrární na Slovensku. Hlavne takých, ktoré vyrábajú spotrebiteľmi dotovanú elektrinu. Jedna podobná elektráreň by mala vyrásť aj neďaleko Žiliny. V obci Horný Hričov ju plánuje postaviť bratislavská spoločnosť EFES. Elektráreň bude vyrábať elektrinu prostredníctvom spaľovania fermetovanej biomasy. „Účelom zámeru je vybudovať zariadenie na zhodnocovanie vybraných biologický rozložiteľných odpadov za účelom výroby fermentovanej biomasy a vybudovať zdroj výroby elektrickej energie na báze spaľovania fermentovanej biomasy a jej vyvedenie do distribučnej siete,“ uviedol investor vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Výstavba elektrárne by si mala vyžiadať zhruba 17 miliónov eur.

Tisícky megawatthodín elektriny

Elektráreň s výkonom necelých šesť megawattov by mala ročne vyrobiť necelých 47 tisíc megawatthodín elektriny. Niečo spotrebuje elektráreň na svoju prevádzku, ale viac ako 39 tisíc megawatthodín elektriny plánuje investor predať do distribučnej siete. Fermentovanú biomasu bude investor vyrábať z rôzneho biologického odpadu. Pôjde napríklad o odpad z údržby verejnej zelene, z poľnohospodárskej prvovýroby, z leso-hospodárskej výroby či z drevospracujúcej výroby. Ročne spotrebuje elektráreň až 70 tisíc ton biologického odpadu. S výstavbou chce spoločnosť EFES začať už v polovici tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované na jeseň budúceho roka.

Výhody verzus negatíva

Investor vo svojom investičnom zámere neskrýva fakt, že okrem výhod prinesie nová elektráreň aj určité nevýhody. Medzi najvýznamnejšie negatíva napríklad zaradil navýšenie produkcie emisií znečisťujúcich látok a hluku, tvorba zápachu či zvýšenie dopravného zaťaženia. Obyvateľstva by sa však vymenované nevýhody nemali veľmi dotknúť, keďže elektráreň bude stáť v priemyselnom parku obce Horný Hričov a najbližšie rodinné domy sú od hranice areálu vo vzdialenosti približne 170 metrov. Prínosom výstavby novej elektrárne by malo byť podľa investora zvýšenie úrovne zhodnotenia domácich zdrojov energie, zvýšenie ekonomických aktivít, prístup k novým technológiám a vytvorenie nových pracovných miest. V novej elektrárni by mohlo nájsť prácu do 20 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať