Posion Energia OY postaví Fínom elektráreň za 40 mil. eur

25. februára 2016 10:22
Autor: SITA

Projekt veterného parku vo Fínsku zabezpečí Posion Energia OY aj vďaka financovaniu od Slovenskej sporiteľne vo výške takmer 30 mil. eur.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: FreeDigitalPhotos.net


Slovenská firma Posion Energia OY zo skupiny Pow-en postaví Fínom veternú elektráreň za vyše 40 mil. eur. Ide o projekt veterného parku, ktorý je súčasťou fínskej podpornej schémy pre výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Financovanie zabezpečí Slovenská sporiteľňa, a to podľa zverejnených informácií vo výške takmer 30 mil. eur.

Do prevádzky by park mal byť uvedený ešte v tomto roku

Veterný park bude postavený v dvoch fínskych lokalitách, a to Posio – Saukkovaara a Kuusamo – Mäkiaho a jeho uvedenie do prevádzky je naplánované v októbri 2016. “V rámci úverovej zmluvy klientovi poskytneme aj krátkodobý úver na krytie DPH počas výstavby, akreditívny rámec pre financovanie dodávateľských vzťahov a zabezpečenie pred úrokovým rizikom,” povedal Vladimír Krno, riaditeľ odboru financovania nehnuteľností a projektového financovania Slovenskej sporiteľne.

Náklady presahujú 40 miliónov eur

Celkové projektové náklady predstavujú približne 43,4 mil. eur a úver je poskytnutý na predpokladané obdobie 12 rokov. “Potenciál fínskeho energetického trhu je veľký a zároveň ide o vysoko konkurenčné prostredie,” skonštatoval Igor Trebatický zo spoločnosti Posion Energia OY.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?