Poľská rafinérka v strate

28. januára 2016 10:52

Firma PKN Orlen vykázala čistú stratu 81 miliónov zlotých.

Rafinéria spoločnosti PKN Orlen.
Rafinéria spoločnosti PKN Orlen. Foto: PKN Orlen


Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen za štvrtý kvartál vykázala čistú stratu 81 mil. zlotých (PLN). Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že skupina dosiahne čistý zisk 134 mil. PLN. Firma vo štvrtok uviedla, že pravdepodobne zreviduje svoju stratégiu a dlhodobé finančné ciele, aby sa prispôsobila podmienkam na trhu. PKN uviedla, že jej čistá strata bola výsledkom vyšších ako očakávaných negatívnych účtovných položiek v dôsledku poklesu cien ropy, hoci to čiastočne kompenzovali vyššie rafinérske marže.

Upravený prevádzkový zisk skupiny pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBIT LIFO) za štvrtý kvartál bol v sume 919 mil. PLN. Bol vyšší v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, kedy bol na úrovni 444 mil. PLN. Prevádzkový zisk však nenaplnil očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude v objeme 1,28 mld. PLN.

“Makroekonomická situácia je dnes mierne odlišná v porovnaní s polovicou roka 2014, kedy sa naša stratégia schválila. A preto finančné ciele pravdepodobne potrebujú nový prístup,” uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ PKN Wojciech Jasinski. Stratégia PKN pre roky 2014 až 2017 predpokladá, že priemerný ročný zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBITDA LIFO) bude 5,1 mld. PLN. Stratégia ráta s tým, že PKN Orlen bude každoročne do roku 2017 zvyšovať dividendy.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?