Obmedzia výrobu biopalív z poľnohospodárskych plodín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Biopalivá
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Podľa legislatívneho návrhu, ktorý schválil v utorok Európsky parlament, by sa prvá generácia biopalív nemala do roku 2020 podieľať na celkovej spotrebe energie v doprave viac ako siedmimi percentami.

Európsky parlament (EP) v utorok schválil legislatívny návrh, ktorý obmedzí výrobu biopalív z plodín pestovaných na poľnohospodárskej pôde. Informoval o tom tlačový atašé EP Ján Jakubov. Ako dodal, návrh by mal tiež urýchliť prechod na nové palivá vyrobené z alternatívnych zdrojov, akými sú napríklad odpad a morské riasy. Cieľom nových pravidiel je znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sú dôsledkom zvýšeného využívania poľnohospodárskej pôdy na pestovanie plodín pre biopalivá.

V súčasnosti platná legislatíva od členských štátov požaduje, aby do roku 2020 zabezpečili minimálne desaťpercentný podiel energií z obnoviteľných zdrojov na celkovej energetickej spotrebe v doprave. Nová legislatíva zavádza viacero zmien. Jednou z nich je, že prvá generácia biopalív (palivá vyrobené z poľnohospodárskych plodín) by sa do roku 2020 nemala na celkovej spotrebe energie v doprave podieľať viac ako siedmimi percentami. Dodávatelia palív budú musieť nahlásiť orgánom členských štátov a Európskej komisii odhadovanú úroveň emisií vyplývajúcich z nepriamej zmeny využívania pôdy. Nepriama zmena využívania pôdy (Indirect land use change) znamená vyčlenenie dodatočnej pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín určených na konzumáciu v snahe vykompenzovať straty spôsobené pestovaním plodín určených na výrobu biopalív.

Členské štáty budú musieť, v priebehu 18 mesiacov po vstupe novej smernice do platnosti, stanoviť národné ciele týkajúce sa podielu moderných biopalív na celkovej spotrebe energie v doprave. Moderné biopalivá sú palivá vyrobených z alternatívnych zdrojov, akými sú napríklad isté druhy odpadov a morské riasy. Transponovať nové pravidlá do vnútroštátnych právnych predpisov musia členské štáty EÚ do roku 2017.

„Využívanie poľnohospodárskej pôdy na Slovensku a v EÚ na produkciu biopalív považujem za zlé riešenie. Ak máme vôbec produkovať biopalivá, tak radšej z odpadu nevhodného na použitie v potravinárskom alebo krmivovom priemysle,“ reagoval poslanec Branislav Škripek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska únia