Na elektrické vedenia pribudnú pre vtáky ochranné prvky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZSE
Ilustračná snímka ZSE

Vďaka ochranným prvkom sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľnejšie a nedochádza tak ku kolíziám, čím sa podarí zachrániť až tisíce vtákov ročne.

Už túto jar nainštalujú ochranári na nebezpečné časti elektrických vedení prvé ochranné prvky, ktoré budú chrániť vtáctvo pred nárazmi do vedení vysokého napätia. V rámci projektu LIFE Energia s podporou Európskej komisie ornitológovia už viac než rok uskutočňujú monitoring osem tisíc kilometrov elektrických vedení na západnom a východnom Slovensku. „Výsledky mapovania nás prekvapili. Zdá sa, že nebezpečné je iba jedno percento z celkového množstva vedení,“ povedala koordinátorka projektu Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Ochranné prvky budú podľa nej inštalovať v oblastiach významných pre chránené vtáctvo, nazývaných aj Chránené vtáčie územia. Slovenskí ornitológovia vyvinuli a otestovali aj špeciálne skonštruovaný dron (UAV), ktorý pomáha pri inštalácii ochranných prvkov.

„O výsledky projektu LIFE Energia sa už teraz intenzívne zaujímajú odborníci zo zahraničia. Ak sa naše postupy ukážu ako správne, budú to jedinečné výsledky a skvelá príležitosť na zviditeľnenie Slovenska,“ konštatovala Deutschová. Slovensko je podľa nej tiež príkladom výbornej spolupráce všetkých dotknutých strán. Na projekte sa totiž podieľa aj Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR.

Vďaka ochranným prvkom sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľnejšie a nedochádza tak ku kolíziám, čím sa podarí zachrániť až tisíce vtákov ročne. Existuje viacero spôsobov, ako zviditeľniť nadzemné elektrické vedenia na problematických úsekoch. Používajú sa napríklad letecké gule, špirály rôznych veľkostí a tvarov, vlajky, neoprénové pásy alebo plastové prvky s odrazkami. V mnohých prípadoch znižujú úmrtnosť vtáctva o 90 až 95 percent. Projekt LIFE Energia sa uskutočňuje v trinástich chránených vtáčích územiach na juhozápade a juhovýchode Slovenska, kadiaľ vedú dôležité migračné trasy a kde sa nachádzajú významné hniezdne i potravné biotopy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika