Litva nebola úspešná v miliardovom spore s Gazpromom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Litva argumentovala tým, že Gazprom sa zaviazal dodávať plyn za „spravodlivú cenu“, keď v roku 2004 kúpil 34-percentný podiel v litovskej energetickej firme Lietuvos Dujos, ale neskôr zmenil vzorec na výpočet ceny. Arbitrážny súd však dospel k záveru, že pojem „spravodlivá cena“ je príliš vágny na stanovenie strát.

Litve sa nepodarilo na medzinárodnom arbitrážnom súde v Štokholme vysúdiť kompenzáciu od ruskej spoločnosti Gazprom v spore o cenu plynu. Informovalo o tom v stredu litovské ministerstvo energetiky. Litva chcela od Gazpromu zhruba 1,6 mld. USD ako odškodnenie za to, že podľa nej v rokoch 2004 až 2012 za dodávky plynu účtoval príliš vysoké ceny.

Litovské ministerstvo energetiky argumentovalo tým, že ruský dodávateľ sa zaviazal dodávať plyn za „spravodlivú cenu“, keď v roku 2004 kúpil 34-percentný podiel v litovskej energetickej firme Lietuvos Dujos. Neskôr však Gazprom zmenil vzorec na výpočet ceny a výsledkom bolo zdraženie plynu. Arbitrážny súd však dospel k záveru, že pojem „spravodlivá cena“ je príliš vágny na stanovenie strát a určenie odškodného.

„Neporušili sme zmluvu o dodávkach plynu,“ vyjadril sa Gazprom pre Reuters. „Arbitráž ukončila dlhý a náročný boj s ruským plynárenským gigantom,“ uviedol litovský minister energetiky Rokas Masiulis. Konštatoval pritom, že Gazprom bol nútený zredukovať cenu plynu dodávaného plynovodom po tom, ako Litva začala dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG). Ceny plynu pre domácnosti klesli o vyše 40 % v porovnaní s rokom 2012, kedy Litva predložila spor s Gazpromom na súd, poznamenal minister. Litva očakáva, že v tomto roku jej dovoz LNG z Nórska predbehne import plynu z Ruska prostredníctvom plynovodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gazprom