Komisia dala zelenú pre vstup EPH do Slovenských elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Transakcia nepredstavuje hrozbu pre hospodársku súťaž, konštatovala Európska komisia.

Európska komisia (EK) v utorok schválila dohodu česko-slovenskej energetickej skupiny EPH a talianskej spoločnosti Enel o kúpe podielu v Slovenských elektrárňach (SE). Transakcia nepredstavuje hrozbu pre hospodársku súťaž, uviedla komisia. Aktivity zúčastnených firiem sa totiž podľa vyhlásenia prekrývajú iba v malom rozsahu, respektíve budú aj naďalej vystavené silnej konkurencii. „Vzhľadom na tom, že na úrovni veľkoobchodu existujú alternatívne zdroje dodávok, firmy nebudú mať možnosť ani motiváciu, aby po zavŕšení transakcie blokovali prístup konkurencie na maloobchodný trh s elektrinou,“ konštatovala vo vyhlásení komisia.

Dve fázy predaja

Česko-slovenská energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, by sa mala k majoritnému 66-percentnému podielu Slovenských elektrární dostať vo dvoch fázach. V prvej fáze, ktorá sa uzavrie práve po kladnom verdikte Európskej komisie, získa EPH v elektrárňach 33-percentný podiel.

Vstúpiť do procesu ešte môže štát

Druhá fáza má nastať po dokončení dostavby dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. Potom EPH získa zvyšný 33-percentný balík akcií. Môžete nastať ešte jedna situácia. Časť z tohto druhého predávaného balíka akcií získa na základe memoranda podpísaného medzi Enelom a Ministerstvom hospodárstva SR ako súčasný 34-percentný akcionár Slovenských elektrární štát a navýši tak svoj podiel na 51 %. S memorandom súhlasila aj skupina EPH.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel necelých 840 miliónov eur. Podľa dohody s EPH by mal Enel za predaj akcií získať zhruba 750 miliónov eur. Výsledná cena však ešte bude záležať od rôznych faktorov. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingEU Európska úniaSE Slovenské elektrárne