Shell podáva žalobu proti Greenpeace, žiada 2,1 milióna dolárov za tieto protesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Shell podáva žalobu proti Greenpeace, žiada 2,1 milióna dolárov za tieto protesty
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Energetický gigant Shell sa obrátil na súdy s požiadavkou na odškodnenie vo výške 2,1 miliónov od environmentálnej skupiny Greenpeace. Táto žaloba, jedna z najväčších právnych hrozieb voči Greenpeace v ich 50-ročnej histórii, vznikla po tom, ako aktivisti skupiny začiatkom tohto roka obsadili pohyblivú ropnú plošinu Shell, protestujúc proti škodám spôsobeným fosílnymi palivami.

Prestať vŕtať a začať platiť

Žaloba Shellu predstavuje historicky nevídaný krok. Spoločnosť žiada o neobmedzené blokovanie všetkých protestov proti svojej infraštruktúre na mori alebo v prístavoch na celom svete. Túto požiadavku vyprovokoval incident, kedy štyria aktivisti Greenpeace nastúpili na plošinu severne od Kanárskych ostrovov, zatiaľ čo ju prepravovali na Shetlandské ostrovy, s nápismi požadujúcimi, aby spoločnosť na výrobu fosílnych palív „prestala vŕtať – začala platiť“.

Prvoradá je bezpečnosť

Shell, ktorý čelí kritike za svoje klimatické stratégie, obhajuje svoje kroky ako snahu o ochranu bezpečnosti na mori. Podľa hovorcu spoločnosti, žaloba sa týka iba námornej infraštruktúry a je reakciou na konkrétne nebezpečné činnosti, ktoré ohrozujú životy ľudí. „Právo na protest je základné a absolútne ho rešpektujeme. Musí sa to však robiť bezpečne a zákonne. Shell a jeho dodávatelia sú oprávnení získať späť značné náklady na reakciu na nebezpečné akcie Greenpeace,“ dodal hovorca.

Na druhej strane Greenpeace obvinil Shell z používania agresívnej právnej taktiky v snahe „umlčať rastúci nesúhlas s krokmi generálneho riaditeľa Waela Sawana zdvojnásobiť investície do fosílnych palív„. Yeb Saño, výkonný riaditeľ Greenpeace pre juhovýchodnú Áziu a jeden z demonštrantov, vyhlásil: „Shell musí zastaviť svoje nezmyselné a chamtivé hľadanie fosílnych palív a prevziať zodpovednosť za ničenie, ktoré spôsobuje.“

Prípad je najnovší v rade stretov medzi ropným konglomerátom a klimatickými aktivistami. Očakáva sa, že táto udalosť pritiahne pozornosť svetových médií a podnieti ďalšiu diskusiu o zodpovednosti veľkých energetických spoločností za zmenu kampane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GreenpeaceShell