Gazprom vraj stanovil niektorým krajinám neférové ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com

Existujú podozrenia, že ruský štátny energetický gigant v nich stanovil neférové ceny, ktoré sú v rozpore s obchodnými pravidlami v rámci únie. EÚ sa chystá na vyšetrovanie.

Európska únia chce preskúmať zmluvy, ktoré podpísal Gazprom s európskymi firmami. A to pre podozrenia, že ruský štátny energetický gigant v nich stanovil neférové ceny, ktoré sú v rozpore s obchodnými pravidlami v rámci únie. Informuje o tom s odvolaním sa na článok zo stredajšieho vydania nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung francúzska tlačová agentúra AFP. Denník podľa AFP citoval interný dokument Európskej únie, ktorý Brusel nekomentoval.

Vlani v apríli Európska komisia obvinila Gazprom z porušovania únijných pravidiel jednotného trhu. Brusel obviňuje Gazprom z výrazného bránenia v hospodárskej súťaži na stredo a východoeurópskych plynových trhoch, kde je ruská spoločnosť výrazne dominantným dodávateľom. Konkrétne, EÚ obviňuje Gazprom z porušovanie pravidiel voľného trhu zakazovaním ďalšieho predaja jeho plynu medzi krajinami únie, čo ruskému gigantovi umožňuje účtovať neférové ceny. Gazprom tieto obvinenia zásadne odmieta.

Brusel otvoril vyšetrovanie v súvislosti s praktikami Gazpromu ešte v roku 2012. Medzi krajiny, ktoré boli do neho zahrnuté, patria Litva, Estónsko, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Lotyšsko, Slovensko a Poľsko. Všetko krajiny bývalého sovietskeho bloku, ktoré však spojili svoju budúcnosť s Európskou úniu a nie s Moskvou.

Tieto členské štáty podľa AFP pozorne sledujú, ako Brusel celý problém rieši kvôli obavám, že únia stratí odhodlanie bojovať s Gazpromom vzhľadom na jeho úzke prepojenie s ruskou vládou. Teraz, podľa nemeckého denníka, Brusel chce dostať k dispozícii všetky informácie o kontraktoch s Gazpromom od zúčastnených firiem, aby ich mohol skontrolovať.

Kontroly sa majú týkať iba kontraktov s platnosťou cez jeden rok a v prípadoch, keď dodávky z nich predstavujú viac ako 40 % energetických potrieb členského štátu. Súčasťou opatrenia by tak bol tiež projekt plynovodu Nordstream 2 z Ruska do Nemecka. Brusel má tiež podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung záujem na tom, aby sa od začiatku zúčastňoval rokovaní o dodávkach plynu medzi Európskou úniou a krajinami mimo spoločenstva. Denník však zároveň dodáva, že Nemecko sa bude zrejme proti týmto návrhom brániť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazprom