Do mesiaca by sme mali vedieť, koľko budú stáť Mochovce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová

Podľa medializovaných informácii môže dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce vyjsť až na 5,1 miliardy eur.

Na navýšení prostriedkov pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sa akcionári Slovenských elektrární ešte stále nedohodli. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu by malo byť v tejto veci jasno do mesiaca. „Pracujeme na tom stále. Urobili sme takzvané záverečné stretnutie, pretože ešte tam máme niektoré veci, na ktorých sme sa nevedeli dohodnúť. Predpokladám, že do mesiaca zasadneme už k záverečnej správe, a že sa budeme vedieť k tomu nejakým spôsobom postaviť,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga.

Navyšovalo sa viackrát

Podľa posledných informácií investícia, ktorá by mala smerovať na dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov, by mala byť v objeme 4,6 miliardy eur. Podľa medializovaných informácií by sa ale mohol projekt predražiť o zhruba 500 miliónov eur, čo však nikto z kompetentných ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podľa plánov z roku 2008 si mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Navýšenie prostriedkov si má podľa kompetentných vyžiadať najmä inštalácia nových bezpečnostných opatrení, ktorých potreba sa vynorila po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je lídrom vo výrobe elektriny a výrobcom tepla z kombinovanej výroby na slovenskom trhu. Majoritným akcionárom vlastniacim 66 % akcií Slovenských elektrární je spoločnosť Slovak Power Holding, ktorej vlastníkmi sú talianska spoločnosť Enel Produzione (33 %) a spoločnosť EP Slovakia (33 %), dcérska spoločnosť EPH. Minoritným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR vlastniace 34 % akcií. Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 300 megawattov. V roku 2015 vyrobili z vlastných zdrojov vyše 19 tisíc gigawatthodín elektriny a viac ako 800 gigawatthodín tepla, pričom až 90 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne