Ďalšia distribučka priznala miliónové straty pre systém podpory zelenej energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vedenie elektrické
Ilustračné foto pixabay.com

Stredoslovenskí energetici hovoria o strate 230 miliónov eur.

Po východoslovenských energetikoch prichádzajú s priznaním sa nakopených problémov pri systéme podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) aj stredoslovenskí energetici. Spoločnosť Stredoslovenská energetika – distribúcia (SSE-D) zverejnila výšku straty, ktorá sa im počas niekoľkých rokov pre celý systém podpory zelenej elektriny a podpory ťažby domáceho uhlia naakumulovala.

Stámiliónová strata

„Nesieme na svojich bedrách preukázané, nevyplatené historické dlhy za deficitnú tarifu za prevádzku systému, ktorou sa odberatelia majú skladať na obnoviteľné zdroje energií a podporu domácej ťažby uhlia vo výške približne 230 miliónov eur,“ uviedol hovorca Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj. EPH drží v SSE-D 49-percentný podiel,

Východoslováci stratu nekonkretizovali

Východoslovenská distribučná (VSD) začiatkom tohto roka pre portál vEnergetike.sk uviedla, že súčasná schéma podpory negatívne ovplyvňuje ekonomiku distribučného podniku. Podľa východoslovenských energetikov je potrebné opätovne otvoriť tému podpornej schémy pre obnoviteľné zdroje energií a kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Východoslovenskí energetici nechceli konkretizovať, o koľko menej peňazí im bolo zo strany štátu na podporu zelenej elektriny vyplatených. V kuloároch sa však hovorí o desiatkach miliónov eur.

Platíme to všetci

Distribučné spoločnosti SSE-D, VSD ako aj Západoslovenská distribučná musia do siete prednostne vykupovať elektrinu vyrobenú z OZE alebo KVETu. A to za vyššiu cenu, ako je reálna cena elektriny vyrobenej v iných zdrojoch. Následne všetci odberatelia vo svojich faktúrach platia takzvanú tarifu za prevádzkovanie, ktorá okrem iného zahŕňa aj podporu na výkup zelenej elektriny. Distribučné spoločností dnes znášajú rozdiel v nákladoch spojených s vyplácaním doplatku na zelenú elektrinu a príjmami v rámci podpornej schémy.

Aj napriek niekoľkomiliónovým dlhom voči distribučným spoločnostiam dali odberatelia vlani na podporu zelenej elektriny podľa predbežných údajov regulačného úradu necelých 400 miliónov eur, čo je o vyše sedem percent viac, ako to bolo v predchádzajúcom roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika