Byrokracia pri čerpaní eurofondov na domáce OZE bude menšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná energia solárny panel OZE
Foto: ilustračná, freedigitalphotos.net

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o európskom zoskupení územnej spolupráce, cez ktorú sa vládnemu Smeru-SD podarilo presadiť výnimku z verejného obstarávania. Týkať sa má práve domácností, ktoré budú chcieť využiť eurofondy na kúpu malých slnečných elektrární či veterných turbín.

Zdá sa, že štát hľadá cestičky, ako čo najviac pre domácnosti zjednodušiť proces pri žiadaní finančnej podpory na kúpu malých slnečných elektrární či veterných turbín. Poslanci Národnej rady SR totiž v stredu večer schválili novelu zákona o európskom zoskupení územnej spolupráce a doplnení zákona o štátnej štatistike. Cez túto novelu sa aj napriek nesúhlasu opozície podarilo vládnemu Smeru-SD presadiť výnimku z verejného obstarávania. Týkať sa má práve domácností, ktoré budú prvýkrát priamo poberať peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na dodávku a inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny (do 10 kW) alebo tepla z obnoviteľných zdrojov energie pre rodinné a bytové domy na účely bývania.

Bez tendrov

V súčasnosti, keď niekto chce využiť európske peniaze, vo väčšine prípadov musí ísť cez verejné obstarávanie. To by sa teda týkalo aj domácností, ktoré by chceli využiť eurofondy na kúpu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Vláda si však povedala, že pri domácnostiach by šlo o zbytočne byrokratický krok, ktorý by ich mohol odradiť pri využívaní eurofondov na kúpu malých slnečných elektrární, veterných turbín či kotlov na biomasu. „Chceme túto možnosť rozšíriť aj pre fyzické osoby, domácnosti pre ich osobnú potrebu, na ktoré by sa postupy verejného obstarávania nemali vzťahovať. A preto táto výnimka,“ zdôvodnil v rozprave poslanec Boris Susko (Smer-SD).

Termíny a podmienky zatiaľ neznáme

Na podmienkach poskytovania finančnej podpory pracuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Tá bude zodpovedná za ich prideľovanie. V súčasnosti zatiaľ nie sú známe konkrétne podmienky pre poskytovanie podpory, ako ani konkrétne termíny odkedy by sa mohli domácnosti o spomínanú podporu na malé OZE začať uchádzať. Nateraz je známe, že celkovo pôjde na program podpory inštalovania malých OZE s výkonom do 10 kilowattov 115 miliónov eur. Z toho z eurofondov pôjde 100 miliónov eur a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Koľko dostaneme?

Zatiaľ nie je známa ani suma, ktorou štát podporí kúpu malých obnoviteľných zdrojov. SIEA hovorí, že by malo ísť o sumu, pri ktorej by sa návratnosť vložených finančných prostriedkov pohybovala do 10 rokov. Štát podporí päť druhov zariadení. Okrem kotlov na biomasu a solárnych kolektorov určených na ohrev teplej vody alebo vykurovanie, bude možné príspevky čerpať na tepelné čerpadlá, ale aj na zariadenia na výrobu elektriny s maximálnym výkonom do 10 kilowattov, a to fotovoltické panely a veterné turbíny. Okrem domácností budú môcť finančnú pomoc zameranú na prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo využiť aj ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a podnikatelia.

Vďaka eurofondom

Slovensko bude môcť podporiť inštaláciu malých OZE aj vďaka tomu, že nám Európska komisia koncom minulého roka schválila operačný program Kvalita životného prostredia. Podporu na malé OZE bude možné čerpať až do roku 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra